O komorze
Stężenie O2 - od 35 do 41%
Tlen jest jednym z podstawowych pierwiastków, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować. W komorze normobarycznej tlen jest podawany w podwyższonym ciśnieniu z odpowiednią mieszanką gazów, która ułatwia jego lepsze rozprowadzanie do wszystkich komórek organizmu. Tlen odżywia komórki, a dwutlenek węgla jest niezbędny, aby zaszły odpowiednie reakcje chemiczne, umożliwiające dotarcie tlenu do komórek. Jest to jeden z podstawowych pierwiastków, bez których nie jesteśmy w stanie funkcjonować. W komorze podajemy w podwyższonym ciśnieniu tlen z odpowiednią mieszanką gazów, która ułatwia jego lepsze rozprowadzanie do wszystkich komórek organizmu.
Stężenie CO2 - od 0,5 do 2,0%
Dwutlenek węgla w odpowiednim stężeniu pozwala na rozszerzenie naszych naczyń krwionośnych i ułatwia „oddawanie” tlenu z krwi do komórek, przez co tlen może dotrzeć we wszystkie rejony, do których w normalnych warunkach nie dociera w odpowiedniej ilości. Jest dla organizmu tak samo cenny i niezbędny jak tlen.
Stężenie H - około 0,5%
Wodór cząsteczkowy jest niezwykle skutecznym antyoksydantem, zwalcza wolne rodniki bezpośrednio przyczyniające się do starzenia wszystkich komórek ciała. Działanie komory jest więc pewnego rodzaju detoxem - oczyszczeniem.
Ciśnienie - około 1500 hPa
Dzięki wyższemu ciśnieniu przyswajamy większą ilość tlenu niż podczas oddychania powietrzem atmosferycznym.
W komorze znajdują się urządzenia pozytywnie wpływające na bezpieczeństwo, jakość i komfort sesji takie jak:
- Generator wody Redox,
- Przepływowa lampa UV do eliminacji szkodliwych bakterii, wirusów i grzybów w sposób ciągły,
- Jonizator powietrza
- Klimatyzacja
- Automatyczna kontrola parametrów atmosfery normobarycznej
- Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych
W komorze normobarycznej zastosowany został system ciągłej filtracji i dezynfekcji powietrza z użyciem przepływowych lamp UV-C STERILON FLOW 144W wykorzystujących światło ultrafioletowe (UV-C), które są jednymi z najskuteczniejszych urządzeń zdolnymi usunąć z otoczenia wirusy, bakterie, grzyby lub zniszczyć DNA czy RNA wszelkich mikroorganizmów, które zostaną poddane naświetleniu.
Zastosowanie ozonatorów przekształcających znajdujący się w powietrzu tlen w ozon, który wchodzi w reakcję chemiczną z drobnoustrojami i związkami organicznymi szkodliwymi dla ludzkiego organizmu sprawia, że wszystkie patogeny ulegają zniszczeniu.
Woda redoks ma niezwykłe właściwości antyoksydacyjne. Zawarty w niej wodór pozwala zneutralizować wolne rodniki hydroksylowe, będące przyczyną wielu chorób i starzenia się. W przeciwieństwie do innych wód butelkowanych, nie wychładza organizmu, gdyż zostaje przegotowana, co zmienia jej charakter na obojętny.
W czasie trwania sesji w komorze normobarycznej do Państwa dyspozycji w nieograniczonej ilości jest woda Redox produkowana przez najwyższej jakości Jonizator wody Biontech BTM-207D do wytwarzania wody alkalicznej (jonizowanej) z 6 pozycjami jonizacji. Posiada on 7 płyt jonizujących oraz 7 – stopniowy system filtracji. Dzięki unikalnej technologii opracowanej przez Biontech produkuje wodę jonizowaną o wysokim poziomie czystości z automatycznym dostosowaniem do optymalnego pH poprzez samoczynną diagnostykę, niezależną od zmian właściwości wody bieżącej. Aktywny Wodór po nasyceniu wody zmienia jej potencjał Redox z dodatniego np. +280 mV na ujemny, dochodzący nawet do -700 mV.
Korzyści wynikające z picia alkalicznej wody jonizowanej o pH 8,5 – 9,5.
- Odkwaszanie organizmu na poziomie komórkowym
- Szybka eliminacja toksyn i wolnych rodników dzięki zawartości aktywnego wodoru, będącego dawcą wolnych elektronów, który neutralizuje działanie aktywnego tlenu
- Przeciwdziałanie i wspomaganie leczenia większości chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, nadciśnienie, otyłość, osteoporoza, miażdżyca, itd.
- Poprzez mały rozmiar cząsteczek i niemal dwa razy niższe napięcie powierzchniowe wody alkalicznej w porównaniu do „kranówki” – łatwiejsze przenikanie do krwi, jej rozrzedzenie i zmniejszenie zagrożenia powstawania zakrzepów
- Utlenowanie komórek organizmu. Woda alkaliczna zawiera tlen w postaci grup wodorotlenowych OH- i wolne atomy tlenu powstające w procesie łagodnej elektrolizy
- Spowolnienie procesów starzenia organizmu dzięki pozytywnemu wpływowi na zachowanie równowagi kwasowo -zasadowej organizmu, wspomaganie pracy narządów wewnętrznych i dobroczynny wpływ na skórę
- Niwelowanie skutków niezdrowej, zakwaszającej diety oraz zanieczyszczeń ze środowiska, dostarczenie niezbędnych minerałów takich jak wapń, potas, magnez i sód.
Hiperbaria a Normobaria
Obecnie już w wielu zakładach leczniczych w Polsce istnieją komory hiperbaryczne. Przeważnie są to komory przenośne, mieszczące jedną leżącą osobę. Istnieją też komory stałe, do których wchodzi kilka lub kilkanaście osób. Zazwyczaj kuracja polega na przebywaniu w komorze w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, w połączeniu z oddychaniem czystym tlenem. Efekt leczniczy powstaje wskutek dotarcia zwiększonej ilości tlenu do komórek organizmu pacjenta.
Terapia hiperbaryczna powoduje lepsze funkcjonowanie jelit i pobudza wytwarzanie serotoniny. Efektem tego może być podwyższenie poziomu życiowej energii i wyzdrowienie z depresji. Tlenoterapia pomaga również w migrenach. Często stosują ją sportowcy, aby zwiększyć wydolność organizmu i polepszyć wyniki sportowe.
Piłkarzom cierpiącym z powodu niegojących się ran i kontuzji, trenerzy nierzadko sugerują terapię w komorach tlenowych hiperbarycznych. Zwykle przynosi to spektakularny efekt. Świadczy to dobitnie o zdrowotnym działaniu ciśnienia atmosferycznego wyższego niż to, które obecnie występuje na Ziemi.
Terapia hiperbaryczna sprzyja fizjologicznym procesom w organizmie, usprawniając regenerację tkanek i gojenie ran w przypadku takich schorzeń jak stopa cukrzycowa, powikłania po radioterapii tkanek miękkich i kości. Sprzyja także neowaskularyzacji, czyli powstawaniu nowych naczyń w przypadku urazu lub choroby.
Ideą terapii hiperbarycznej jako metody leczenia jest poprawienie naturalnych mechanizmów gojenia i procesów naprawczych w przypadku ran oraz innych schorzeń. Obecnie komora hiperbaryczna jest często wykorzystywana jako terapia wspomagająca leczenie wielu chorób i dolegliwości.
W odróżnieniu od normobarii, w hiperbarii nie dostarcza się jednak do organizmu zwiększonej ilości dwutlenku węgla i wodoru. Z tego powodu proces zdrowienia jest niestety ograniczony.
Różnice między hiperbarią a normobarią są więc następujące:
Choć zarówno praktyka normobaryczna jak i hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT) opierają się na wykorzystaniu podwyższonego ciśnienia barycznego, istnieją między nimi znaczące różnice. Na czym polegają obie techniki i czym istotnym się różnią?
Zarówno wcześniej, hiperbaryczna terapia tlenowa (HBOT), oraz obecnie normobaria stała się odpowiedzią na obserwację, że wyższe ciśnienie baryczne wpływa korzystnie na proces regeneracji ustroju, głównie, choć nie jedynie, dzięki lepszemu dotlenieniu tkanek.
Wyższe ciśnienie baryczne w komorach ciśnieniowych (1300 do 3500 hPa) powoduje też zwiększone namnażanie się własnych komórek macierzystych, koniecznych dla regeneracji tkanek, do odbudowy organów ciała. Doświadczenia pokazują, że terapia podwyższonym ciśnieniem może zwiększyć ilość tych cennych komórek, uwaga, nawet o 850% !!
Dla prawidłowego dotlenienia tkanek potrzebne jest nam również odpowiednio duże stężenie dwutlenku węgla zastosowane w komorze normobarycznej. W razie jego niskiego poziomu jaki jest w obecnej atmosferze Ziemi, tlen ma dużą trudność w przedostaniu się z krwi do tkanek w ciele, komórki są przez to słabo utlenowane i są w stałym stresie oksydacyjnym, co sprzyja ich szybszemu zużywaniu się. Powoduje to skracanie się życia i przyśpieszone starzenie się organizmów.
W atmosferze Ziemi znajduje się zaledwie ok. 0,03% dwutlenku węgla – wg doniesień literatury i obserwacji doktora Pokrywki to od 50 do nawet 100 razy za mało dla właściwego funkcjonowania naszego ustroju.
Dłuższa ekspozycja na ciśnienie cząstkowe tlenu przekraczające 40%, stosowane w komorze hiperbarycznej rodzi niebezpieczeństwo rozwoju chemicznego zapalenia płuc. Im bardziej przekroczony zostaje próg 40%, tym większe jest zagrożenie dla naszego układu oddechowego. W tym zagrożeniu czas ekspozycji odgrywa kluczową rolę.
Hiperbaria w przeciwieństwie do normobarii może skutkować niepożądanymi efektami, szczególnie wtedy, gdy ciśnienie w komorze przekracza 3 atmosfery i/lub czas sesji jest zbyt długi – ucierpieć mogą wtedy pęcherzyki płucne. Do najczęstszych efektów ubocznych należą: bóle głowy, zmęczenie, wymioty podrażnienie pęcherzyków płuc oraz uraz ciśnieniowy uszu i zatok.
Stosując hiperbarię należy bezwzględnie przestrzegać czasu sesji, a także kontrolować występujące w komorach ciśnienie, by uniknąć nieprzyjemnych efektów ubocznych.
Ustrój, przebywając w procedurach hiperbarii otrzymuje jedynie tlen, natomiast podwyższony poziom dwutlenku węgla i wodoru nie jest w niej realizowany, co w istotny sposób odróżnia ją od normobarii.
Normobaria – to bezpieczne przebywanie w komorze normobarycznej, w której atmosfera spełnia warunki optymalne dla zdrowia i długiego życia: ciśnienie ok. 1500 hPa, przeliczeniowe stężenie tlenu od 35 do 41% (hipoksja), przeliczeniowe stężenie dwutlenku węgla od 0,5 do 3% (hiperkapnia) oraz zawartość wodoru od 0,1 do 0,5%.
W komorze normobarycznej atmosfera wzbogacona jest o cząsteczkowy wodór, którego jest od 10 do 20 tysięcy razy więcej niż na zewnątrz – to jest około 1%. Wodór spowalnia podziały komórek, wydłużając ich życie.
W naszej komorze normobarycznej atmosfera wewnętrzna jest również wzbogacona dodatkowo wodorem.
Wodór jest absolutnie wyjątkowy, ponieważ posiada zdolność działania na poziomie komórkowym. Potrafi przekroczyć barierę krew – mózg czy dostać się do mitochondriów. Posiada zdolności translokacji do jądra w niektórych warunkach. Poprzednie badania wykazały, że umiejscowiony w odpowiedniej lokalizacji wykazuje właściwości: antyutleniające, antyapoptotyczne, przeciwzapalne, cytoprotekcyjne, które są korzystne dla danej komórki.
Dzięki dodatkowej obecności gazowego wodoru, pobyt w komorze normobarycznej nie tylko efektywniej dotlenia tkanki, ale też powstrzymuje niszczące działanie wolnych rodników tlenowych, niszczących struktury komórkowe, m.in. spowalniając podział komórek (starzenie się) – jest on bowiem potężnym i w dodatku wybiórczym antyoksydantem. Ma również silne właściwości przeciwzapalne, czy cytoprotekcyjne, przyczyniając się tym samym skutecznie do osiągania długowieczności.
Standardowa sesja normobaryczna trwa zwykle ok. 120 minut, choć czas ten w normobarii może być bezpiecznie znacznie nawet wydłużany.
Normobaria jest w swej istocie, jedynie udoskonaloną, nieinwazyjną, bezpieczną formą terapii tlenowej, z pomocą której osiąga się wszystkie powyższe pozytywne działania oraz działania nieosiągalne w hiperbarii. Normobraria eliminuje ryzyko niepożądanych efektów ubocznych terapii hiperbarycznej.
Komora normobaryczna jest dobrym sposobem wspomagania kondycji fizycznej, odporności organizmu i ogólnej poprawy zarówno samopoczucia jak i stanu zdrowia naszych klientów. Atmosfera w komorze normobarycznej jest bezpieczna dla człowieka, nie ma ograniczenia czasu przebywania w przeciwieństwie do hiperbarycznej terapii tlenowej, gdzie czas przebywania powinien być ściśle limitowany i pod nadzorem lekarskim.
Profesor Konstantin Butejko postawił kropkę nad „i” w swoich przełomowych badaniach, nad patologią niedoboru dwutlenku węgla w ustroju. Niedobór miał wynikać z dramatycznego niedoboru tego metabolitu w obecnej atmosferze Ziemi. Dwutlenek węgla jest konieczny, aby tlen mógł dostać się do krwi i do komórek.
Warunki atmosfery optymalnej można już obecnie uzyskać w hermetycznych mieszkalnych komorach ciśnieniowych, czyli mieszkaniach normobarycznych.
Można przypuszczać, że ludzkość od tysięcy lat egzystuje w zdecydowanie niesprzyjających warunkach. Dlatego też przeciętna długość życia z ponad 90-letniego skróciła się.
Nasze ciało, jak również ciała pozostałych żywych organizmów bytujących na Ziemi, zostało stworzone do opisanej wyżej atmosfery, a naukowe dowody na to można znaleźć w podręcznikach fizjologii, biochemii, toksykologii. Należy jednak czytać podręczniki z uwagą, bo wiedza ta zawarta jest „pomiędzy wierszami”.
Marzenia ludzkości o prawdziwej długowieczności a nawet o nieśmiertelności mogą być możliwe. Dzięki najświeższym odkryciom i międzydyscyplinarnym spostrzeżeniom, możemy już dziś poważnie o nich myśleć i już je realizować.